niedziela, 13 listopada 2016

LBA#1, czyli w końcu nadrabiam zaległości


Spokojnie, nie umarłam.

Ba, nawet mam się świetnie, tylko szkoła mnie dobija i nie mam na nic czasu. Po optymistycznym wstępie przedstawiam wam LBA, do którego nominowały mnie Kremciowata oraz Julia. Ponad trzy miesiące temu. Naturalnie dziękuję za nominacje i przepraszam ogromnie, że dopiero teraz na nie odpowiadam, w przyszłości postaram się poprawić :') Dostałam też dwie inne nominacje, ale stwierdziłam, że zanudzilibyście się czytając tylko o mnie i o mnie, więc postanowiłam, że podzielę to na dwie części, tak żeby wszyscy byli zadowoleni. Z zapasem pozytywnej energii do blogowania zapraszam was na tenże tag ;)


W ramach przypomnienia: Nominacja do Liebster Blog Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za "dobrze wykonaną robotę". Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz je o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.

pytania   od   Kremciowatej

1. Co czytasz aktualnie? Polecasz?

Czerwień rubinu Kerstin Gier czyli pierwszą część Trylogii Czasu! W końcu udało mi się do niej dorwać!! Wcześniej w ogóle nie mogłam jej nigdzie
znaleźć, ale w końcu nadeszła ta wiekopomna chwila, kiedy mogę przy niej usiąść i na spokojnie... Chociaż właściwie nie. Niestety mam bardzo wymagającą szkołę i ciężko mi cokolwiek czytać.. Teraz odliczam dni do wakacji, żeby w końcu móc znowu czytać bez wyrzutów sumienia :) Jeśli chodzi o książkę to na razie jestem mniej więcej w połowie, ale całkiem mi się podoba. W dodatku ta okładka jest taka śliczna, że mogłabym się na nią cały czas patrzeć :D2. Wolisz kupować książki w księgarniach internetowych czy stacjonarnie?
Tu jestem rozdarta. Najczęściej kupuję książki w dyskontach internetowych, bo, wiadomo, mają duuużo niższe ceny niż przeciętne księgarnie, ale mimo to wolę dotknąć, powąchać, przeczytać kawałek książki zanim ją kupię i stacjonarne sklepy mają taki niesamowity klimat... Uwielbiam chodzić do księgarni. Chociażby po to, żeby się pogapić na książki.3. Twój ulubiony męski bohater. Dlaczego właśnie on?
Sherlock Holmes! Mimo to nie jest moim książkowym mężem, bo, nie oszukujmy się, z nim na taką relację raczej nie można by liczyć :D Gdy zaczęłam oglądać Sherlocka już w pierwszej scenie, w której się pojawił i zaczął swój typowy monolog, wiedziałam, że go uwielbiam. Obejrzałam do końca - został moim mistrzem. Nie będę oszukiwać, to właśnie serial skłonił mnie do przeczytania książek (i rozpoczęcia przygody z kryminałami, ale to już inna sprawa). Mózg Sherlocka.. Każdy kto przeczytał/oglądał wie, o co mi chodzi. Może i uważa większość innych ludzi za debili, ale jego sposób bycia wygrywa wszystko. Te jego nagłe zrywy, dedukcja - absolutnie genialne. Podziwiam twórców kryminałów za tworzenie skomplikowanych fabuł, ale Conan Doyle'a dodatkowo za wykreowanie tak niesamowitej postaci jaką jest Sherlock.

4. Ile czasu zajmuje Ci przeczytanie jednej książki?
Bardzo różnie. Począwszy od kilku godzin, skończywszy na kilku miesiącach. Zależy od grubości, mojego zaangażowania, zainteresowania i zapału.


5. Ulubiona okładka książki.
Moimi pierwszymi oficjalnie ulubionym były okładki serii Dotyk Julii, ale teraz całkowicie nie umiem się zdecydować :') Widziałam tyle ślicznych okładek, że nie umiem wskazać jednej, ba, nawet kilkunastu moich ulubionych, bo inne śliczne okładki mogłyby się poczuć skrzywdzone :(
6. Ulubiona książka. Dlaczego ona?
Złodziejka książek. To niesamowite w jaki prosty sposób Markus Zusak opisał jedne z trudniejszych problemów z jakimi  ludzkość kiedykolwiek miała do czynienia. Przed przeczytaniem tej książki sądziłam, że nigdy przenigdy nie sięgnę po powieść historyczną. A jednak. Nawet stała się ona moją ulubioną książką. Łamie stereotypy, porusza i zmusza do myślenia. Polecam absolutnie każdemu.


7. Preferujesz czytanie po nocach czy w ciągu dnia?
ZDECYDOWANIE w ciągu dnia. Wielokrotnie próbowałam czytać nocą, ale nawet przy najciekawszej książce potrafię zasnąć, a co dopiero nad podręcznikiem do historii..8. Z którym bohaterem chciałabyś się przyjaźnić?

Trudne pytanie. Jest wiele takich postaci, ale pierwszy na myśl nasunął mi się Leo z Wybacz mi Leonardzie. Uwielbiam tego gościa i jednocześnie tak mi go żal.. Całą książkę widać było, że potrzebuje wsparcia, bliskiej osoby, a sam nie wie jak się zabrać do wszystkiego, co go przytłacza. Jako osoba, której jest szkoda każdego, kto doświadcza jakiejkolwiek krzywdy, praktycznie cały czas chciałam do niego przeniknąć przez kartki i dodać jakiejkolwiek otuchy.
9. Który bohater książkowy jest najbardziej do Ciebie podobny?
Myślę, że Cath z Fangirl. Obie jesteśmy życiowymi nerdami, które mogłyby miesiącami nie wychodzić z pokoju, żeby tylko czytać, czytać i w kółko czytać. Podobnie jak Cath jestem introwertyczką i nie do końca dobrze wychodzi mi nawiązywanie nowych znajomości. Wolimy towarzystwo garstki zaufanych przyjaciół od przebywania w miejscach pełnych nieznajomych. Bardzo się cieszę, że Rainbow Rowell stworzyła bohaterkę, która nie jest buntowniczką i nie ratuje świata tylko jest normalna, a wiele dziewczyn, tak jak ja może się z nią utożsamić. Rainbow, wielki plus dla ciebie ;)


10. Ulubiona trylogia i seria książek.
Trylogia - Diabelskie maszyny  Cassandry Clare, seria - Szklany tron Sarah J. Maas. Obie serie polecam serdecznie fanom fantastyki jeśli jeszcze nie mieli okazji sięgnąć po te pozycje. Jeśli chodzi o trylogie to uwielbiam też Więźnia labiryntu Jamesa Dashnera, ale zakończenie tak bardzo boli.. Cóż, może kiedyś wybaczę autorowi. Może.

11. Którą książkę powinnam przeczytać i dlaczego?
niżej :)


pytania od Julii1. Ile masz książek w swojej biblioteczce? 
Dokładnie 193, wliczając książki dla dzieci :)


2. Gdybyś mogła, żyć w jakimś książkowym świecie, jaki świat to by był? Dlaczego?
Definitywnie świat magii z Harry'ego Pottera. Tam spędziłam dzieciństwo, tam dorastam, a poza tym kto nie chciałby się uczyć w Hogwarcie? 


3. Kim chcesz zostać w przyszłości?
Oficjalne plany to biotechnologia/farmacja, coś w takim biologiczno-chemicznym klimacie, ewentualnie coś związanego z matematyką. A tak w serduszku marzy mi się praca w wydawnictwie, korekta, zajmowanie się tą graficzną stroną książek albo pisanie podręczników. Także zupełnie skrajne rozwiązania :D4. Czy podjąłeś już jakieś książkowe współprace? Jeśli tak to po jakim  czasie podjęta była pierwsza i z kim?
Nie, ale myślę, że to jeszcze za wcześnie, a moja systematyczność raczej nie zachęciłaby do współpracy żadnego wydawnictwa. Ale teraz wracam, będę pracować, może się coś uda zdziałać :D


5. Czy masz jakiś książkowych mężów?
Kiedyś moim mężem był co trzeci bohater, którego polubiłam i to było nieco przerażające.. W końcu lista została zredukowana do kilku (Finnick - Igrzyska śmierci, Newt - Więzień labiryntu, Rowan - Szklany tron), aż w końcu od pewnego czasu stało mi się to całkowicie obojętne. Właściwie można powiedzieć, że wzięłam potrójny rozwód i chwilowo jestem starą panną.


6 Twoja ulubiona książka/trylogia/seria...Dlaczego to właśnie ją/je lubisz?
wyżej :)

7. Z jakim bohaterem literackim chciała byś porozmawiać i dlaczego?
Myślę, że z jakąś postacią z Gry o tron George'a R. R. Martina. To jest aż przykre, kiedy ktoś w tej sadze jest przekonany, że jest tak jak myśli, a naprawdę dzieje się zupełnie na odwrót. Wielokrotnie miałam tak, że chciałam krzyknąć i ostrzec postaci, które lubię, żeby nie robiły tego, co robią, no ale cóż. Martin niestety jest bezwzględny :')8. Twój ulubiony autor/ka? Dlaczego to właśnie jego/ją lubisz?
Poszukuję i mam nadzieję, że kiedyś odnajdę.9. Twoje ulubione wydawnictwo?
Jest kilka wydawnictw, które bardzo lubię (m. in. Uroboros, SQN, Galeria Książki), ale ogromny sentyment mam do wydawnictwa Moondrive (właściwie Otwarte), z którym byłam w tym roku na obozie. Był to pierwszy w Polsce obóz tego typu i muszę przyznać, że bawiłam się świetnie. Razem z uczestniczkami poznałyśmy pracę w wydawnictwie od drugiej strony, dowiedziałyśmy się wielu książkowych fakcików, ale przede wszystkim poznałyśmy się nawzajem, co było najbardziej niesamowite - 40 książkoholików w jednym ośrodku!! :D Jeśli w przyszłym roku Moondrive znowu postanowi zorganizować taki obóz to jak najbardziej zachęcam wszystkich, którzy tylko zastanawialiby się nad uczestnictwem ;)

10. Książka, którą poleciła byś wszystkim... Dlaczego?
Tak jak powiedziałam wcześniej Złodziejka książek, ale żeby się nie powtarzać (wcale właśnie tego nie zrobiłam) przywołam powieść Służące Kathryn Stockett. Głównym motywem jest tolerancja rasowa w XX.-wiecznym USA. Bardzo daje do myślenia. Jeśli chcielibyście sięgnąć po wartościową książkę z przekazem, która będzie jednocześnie lekką i przyjemną lekturą to absolutnie polecam właśnie Służące. Koniecznie muszę przeczytać je kiedyś jeszcze raz.11. Chciała byś w przyszłości napisać książkę? Jeśli tak to w skrócie o czym by była?
Nie chciałabym karać innych ludzi taką masakrą bez składni, z mnóstwem błędów stylistycznych, wydaną na papierze, więc może lepiej, żeby moje pomysły pozostały w mojej głowie :D W ostateczności chciałabym napisać tylko dla siebie ewentualnie dla zainteresowanych bliskich znajomych. Zastanawiałam się trochę nad tym, co zrobić z nominacjami. Nie oszukujmy się, na 80% blogów książkowych pojawiło się już LBA i nie jestem do końca przekonana czy osoby, które już kilka razy odpowiadały na podobne pytania będą chciały odpowiedzieć na nie jeszcze raz :/ Ale jeśli tylko chcecie albo nie zostaliście wcześniej nominowani, to teraz jak najbardziej możecie się czuć.
Oficjalnie nominuję Miss Grayhall, bo obiecałam :D
Nominacja niestandardowa, to czemu by nie zrobić niestandardowych pytań? Oprócz pytań typowo książkowych dodam też coś "spoza", tak ode mnie :)

Pytanka:
1. Jakiej książki nie pozbył byś się za nic w świecie ze swojej półki?
2. Jak pokonujesz nudę, jadąc autobusem/tramwajem?
3. Ulubiona/znienawidzona ekranizacja?
4. Jaką cechę charakteru chciałbyś posiadać?
5. Jakich książek unikasz?
6. Pierwsza rzecz, którą robisz po wstaniu rano to..?
7. Czy ostatnimi czasy siedzi ci w głowie jakaś piosenka? Jak tak to jaka?
8. Jak spędziłbyś swoje wymarzone urodziny?
9. Ile waży najcięższa książka w twojej biblioteczce?
10. Bałagan VS porządek?
11. Czego nowego się dziś nauczyłeś?

9 komentarzy:

 1. Muszę sprostować, że to Ty moja droga wyszłaś do mnie z propozycją, a nie ja prosiłam i dlatego mi obiecałaś :D Tak, czy siak bardzo dziękuję i na moim blogu już w środę będziecie mogli zobaczyć post ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciii, to taki nieważny szczególik :D Bardzo się cieszę ^^

   Usuń
 2. Też bardzo lubię Sherlocka (głównie tego serialowego, nie oszukujmy się). Ben w jego roli sprawuje się wyśmienicie, jakby powstał właśnie dla takiej roli!
  Złodziejka książek - naprawdę bardzo dobra książka. Niesamowite jest to, że jest tak lekka mimo że ma bardzo ciężką tematykę.
  Finnick! Newt! <3 (fangirl time, csii)
  Zazdroszczę pojechania na obóz wydawniczy. Też chętnie wybrałabym się na taki. :)


  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny,
  Book Prisoner! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jejciu, Ben jest najlepszym Sherlockiem jakiego widział świat. Idealnie nadaje się do takich nieco psychopatycznych roli, a wychodzi w nich rewelacyjnie :D A obóz wydawniczy to był najlepiej spędzony czas tego lata, polecam, polecam, polecam! ♥ Dziękuję za komentarz!

   Usuń
 3. Też jestem bardzo podobna do Cath z "Fangirl". Jestem totalnym odludkiem i każdy kontakt z obcym człowiekiem mnie stresuje.
  "Złodziejka książek" to świetna książka, a "Służące" mam w planie :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zastanawiaj się, połykaj Służące od razu! Absolutnie genialne. Dziękuję za komentarz! ^^

   Usuń
 4. Super tag, ale fajnie byłoby pracować np. zajmowaniem się okładkami książek, ich graficzną stroną lub korektą. :D
  A tak w ogóle to nominowałam ciebie do Tea Book Tag, więc jak niedługo znajdziesz czas, możesz je wykonać - więcej info na moim blogu. :D
  Miłego weekendu! :)

  nastolatka-marzycielka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć,
  właśnie widzę, że popełniłam falstart, no ale trudno. Ja też nominowałam Cię do Liebster Blog Awards :D
  Szczegóły u mnie na blogu Wiedźmowa głowologia.

  Będzie mi bardzo miło, jeśli weźmiesz udział w zabawie, ale zrozumiem, jeśli nie będziesz miała na to ochoty.

  Pozdrawiam,
  Wiedźma

  OdpowiedzUsuń
 6. Ach, ach, ach! Sherlock! To prawda, wspaniała z niego postać zarówno w odsłonie serialowej jak i książkowej, kooocham mocno 💖💖💖 Ben jest cudowny!
  Cath z Fangirl to ciekawa postać, ja aż tak bardzo się z nią charakterem nie identyfikuje, choć kiedyś byłam taka wycofana, teraz staram się to zmieniać, choć trudno jest się wykłócać z introwertyczną naturą 😂😂
  Finnick i Newt no proszę.. :''''')
  Nie miałam dotąd pojęcia, że jakieś wydawnictwa organizują takie obozy! Fajna sprawa.
  Pozdrawiam cieplutko 😙❤❤
  http://zapachstron.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń